Δημοτικό Σχολείο Αστυπάλαιας

Καλώς ήρθατε στην ιστοσελίδα του Δημοτικού Σχολείου Αστυπάλαιας. Για να γνωρίσετε καλύτερα το σχολείο μας και να ενημερωθείτε για τις δράσεις του και τα προγράμματα που υλοποιούνται σας καλούμε να περιηγηθείτε στις θεματικές μας ενότητες.

Get Adobe Flash player

Μια εθελοντική δράση, με τη συμμετοχή των μαθητών του σχολείου μας αλλά και όλης της τοπικής κοινωνίας της Αστυπάλαιας, με σκοπό την απομάκρυνση και καταγραφή απορριμμάτων από τις παραλίες Λιβάδι, Πέρα Γιαλό και Ανάληψη διοργάνωσε η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ Περιβάλλοντος και Πολιτισμού σε συνεργασία με τον Δήμο Αστυπάλαιας, την Επιτροπή Παιδείας του Δήμου και τον Πολιτιστικό Μορφωτικό Σύλλογο Αστυπάλαιας.

Οι μαθητές του σχολείου μας πήραν μέρος στις παρακάτω δράσεις:

Θεατρικό παιχνίδι για βιοσυσσώρευση. Τα παιδιά παίρνουν καρτέλες με διάφορες ιδιότητες (πλαστική σακούλα, μικροπλαστικά, ψάρι μεγάλο, ψάρι μικρό, γλάρος, ψαράς) Διήγηση και δραματοποίηση της ιστορίας πώς τα πλαστικά σπάνε σιγά σιγά, τα ψάρια τα τρώνε και απλώνονται σε όλη την τροφική αλυσίδα έως τον άνθρωπο.

βιοσυσσωρευση

Παιχνίδι για το χρόνο διάσπασης. Τα παιδιά διαλέγουν από ένα απόρριμμα και χωρίζονται σε ομάδες ανάλογα με το υλικό (πλαστικό, χαρτί, αλουμίνιο, ύφασμα). Ορίζουμε ένα σημείο ως τερματισμό και βάζουμε τις ομάδες να σταθούν σε ένα σημείο έναρξης. Σε κάθε ομάδα αναθέτουμε έναν τρόπο κίνησης  (π.χ. κουτσό, πηδηματάκια, μπουσούλημα κ.α.)

διασπαση 1

Ανακυκλοδρομίες. Τα παιδιά μπαίνουν σε σειρές και οι πρώτοι από κάθε ομάδα τρέχουν να βάλουν τα απορρίμματα τους στο σωστό σακί ανάλογα με το υλικό τους. Γυρίζοντας χτυπούν το χέρι του επόμενου στη σειρά ώστε να ξεκινήσει (όπως στη σκυταλοδρομία). Κερδίζει η ομάδα που θα βάλει πρώτη όλα της τα απορρίμματα στο σωστό σακί.

ανακυκλωδρομιες

Οι δράσεις καθαρισμού των παραλιών και τα αποτελέσματα που προέκυψαν φαίνονται εδώ

Επίσης στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του σχολείου μας, κατασκευάσαμε χριστουγεννιάτικα στολίδια και σακούλες δώρων από επαναχρησιμοποιούμενα υλικά

IMG 20181208 193958

και στη συμνέχεια, μικροί-μεγάλοι, είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τα ωφέλη και τη διαδικασία της κομποστοποίησης και να παρακολουθήσουν ντοκυμαντέρ για τη ρύπανση του υδροφόρου ορίζοντα από το πλαστικό και της επιπτώσεις του στην ανθρώπινη υγεία.

IMG 20181208 201110

Μάρτιος 2024
ΚΔΤΤΠΠΣ

Η ώρα τώρα

Προσωπικές σελίδες εκπ/κων σχολείου

Δημοτικό Σχολείο Αστυπάλαιας
Πέρα Γιαλός, Αστυπάλαια
email: mail@1dim-astyp.dod.sch.gr
Copyright © 2024 Δημοτικό Σχολείο Αστυπάλαιας  Rights Reserved.