Στα πλαίσια εορτασμού της 28ης Οκτωβρίου, το σχολείο μας συμμετείχε για μια ακόμα χρονιά σε εκδηλώσεις απόδοσης φόρου τιμής και δόξας στους ήρωες του έπους του 1940.

Συγκεκριμένα, παραμονές της εθνικής επετείου του ¨ΟΧΙ¨  πραγματοποιήθηκε κατάθεση στεφάνου από μαθητές της Στ΄ τάξης με την συνοδεία του εκπαιδευτικού Ανδρέα Τσαγκρινού.

Ανήμερα του εορτασμού της επετείου της 28ης Οκτωβρίου, πραγματοποιήθηκε η μαθητική παρέλαση από τα παιδιά του νησιού. Η τιμητική παρούσια του Δημοτικού σχολείου στη παρέλαση από τους μαθητές μας  με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών Μαρίας Βαζαίου, Αγγελικής Τούμπου, Ευφημίας Σταυλά και Ανδρεά Τσαγκρινού, ήταν άκρως συγκινητική.

Συμμετοχή του Δημοτικού Σχολείου Αστυπάλαιας σε εκδηλώσεις εορτασμού της 28ης Οκτωβρίου.