Οι μαθητές που φοιτούσαν κατά το σχολικό έτος 2019-20 στη B΄ , Γ΄  και Στ΄ τάξη του σχολείου μας,  διακρίθηκαν με ετικέτα ποιότητας για το πρόγραμμα ”Give five to the sky!!” Stem. Συγκεκριμένα η αξιολόγηση της Εθνικής Υπηρεσίας ανέφερε:

Το έργο σας αποτελεί μία ενδιαφέρουσα προσπάθεια ενεργοποίησης των μαθητών/τριών ώστε να εισαχθούν στην εκπαιδευτική ρομποτική για την εκμάθηση εννοιών της φυσικής, της τεχνολογίας, των μαθηματικών και της μηχανικής, δίνοντας έμφαση στην επίλυση προβλημάτων.
Θετικά στοιχεία του έργου:
– Ενθάρρυνση των μαθητών να εμπλακούν με την προσέγγιση STEM
– Ενίσχυση των μαθητών να χρησιμοποιούν το Lego We Do 2 καθώς και εφαρμογές επαυξημένης πραγματικότητας
– Υποστήριξη των μαθητών να χρησιμοποιούν υπολογιστική σκέψη και επίσης να μαθαίνουν κάνοντας
– Ενθάρρυνση των μαθητών να κάνουν ερωτήσεις, να επιλύουν βήμα προς βήμα προβλήματα, να χρησιμοποιούν μοντέλα, να διερευνούν, να αναλύουν, να ερμηνεύουν δεδομένα, να αξιολογούν τα αποτελέσματα και να συνεργάζονται.
– Άσκηση των δεξιοτήτων των μαθητών στις ΤΠΕ και των Αγγλικών σε συνεργασία με μαθητές από διαφορετικές χώρες
Σημεία που χρήζουν βελτίωσης:
– Μικρή σχετικά διάχυση του έργου
Εξετάζοντας όλα τα παραπάνω σας συγχαίρουμε διότι το έργο  σας διαθέτει όλα τα απαραίτητα  στοιχεία για να θεωρηθεί πετυχημένο και σας απονέμουμε την Εθνική Ετικέτα Ποιότητας!
Καλή συνέχεια στο δημιουργικό σας έργο!

Ετικέτα ποιότητας eTwinning έργου “Give five to the sky! STEM