Την Παρασκευή, 04/03/2022, το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας ”Ιπποκράτης”, έδωσε τη δυνατότητα στους Γονείς και Κηδεμόνες του Σχολείου μας, να παρακολουθήσουν μέσω της πλατφόρμας Zoom ,ένα πολύ ενδιαφέρον σεμινάριο με θέμα ”Γονείς και παιδιά Μαζί- Η τέχνη της  επικοινωνίας” και ομιλητή τον κοινωνιολόγο κ. Νικηφόρο Φάρκωνα. Ο κ. Φάρκωνας ο οποίος έχει  επισκεφθεί και συνεργαστεί καί στο παρελθόν με το Σχολείο μας, αναφέρθηκε στις δεξιότητες αποτελεσματικής επικοινωνίας μεταξύ γονέων και παιδιών και τόνισε 12 εμπόδια στη μεταξύ τους επικοινωνία. Την αξιόλογη και πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίασή του, ακολούθησε  μελέτη περιπτώσεων και συζήτηση κι ο ίδιος ανανέωσε το ραντεβού με το Κέντρο Πρόληψης και το Σχολείο μας για μία ακόμη διαδικτυακή ή καί δια ζώσης συνάντηση με ανάλογη θεματική.

Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας

”Γονείς και παιδιά Μαζί- Η Τέχνη της Επικοινωνίας”- Ενημερωτικό e- Σεμινάριο για Γονείς και Κηδεμόνες