Για τη σχολική χρονιά 2022-2023, το σχολείο μας επιλέγει τον άξονα «Σχέσεις μεταξύ μαθητών», για την εκπόνηση σχεδίου δράσης στα πλαίσια της Εσωτερικής Αξιολόγησης σχολικής μονάδας. Έτσι, στις 6 Οκτωβρίου 2022, με μεγάλη μας χαρά υποδεχτήκαμε και πάλι στο σχολείο μας, την Σχεσιακή Αναλυτική Ψυχοθεραπεύτρια – ΜΑ Κλινικής Ψυχολογίας  -MSc Αναπτυξιακής Ψυχολογίας- Συντονίστρια Σχολών Γονέων, Κατερίνα Χοτζόγλου.

Αρχικά, πραγματοποιήθηκε τρίωρο επιμορφωτικό σεμινάριο το οποίο παρακολούθησαν όλοι οι εκπαιδευτικοί του σχολείου. Τα θέματα του σεμιναρίου ήταν:

-Αποδοχή και διαχείριση της διαφορετικότητας.

-Σχέσεις μεταξύ των μαθητών.

-Διαχείριση συγκρούσεων.

Στη συνέχεια ακολούθησε επιμορφωτική συνάντηση με τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς, με την ίδια θεματολογία. Η συνεργασία μας θα συνεχιστεί καθόλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς.

Εγώ κι εσύ μαζί για μια καλύτερη σχολική ζωή!