Στα πλαίσια της ενασχόλησης μας με την τοπική ιστορία του τόπου μας, μιλήσαμε φυσικά και για το επάγγελμα του αρχαιολόγου. Κι επειδή  δεν είμαστε μόνο της θεωρίας αλλά θέλαμε στην πράξη να αισθανθούμε τη χαρά της ανακάλυψης αλλά και τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει ένας αρχαιολόγος διοργανώσαμε μια ανασκαφή στον κήπο του σχολείου μας. Αρκετό καιρό πριν την ανασκαφή, έθαψα στον κήπο κομμάτια απο τέσσερα πήλινα δοχεία και οι μαθητές χωρισμένοι σε ομάδες κλήθηκαν να τα ανακαλύψουν. Η χαρά των μαθητών μας ήταν απερίγραπτη κάθε φορά που ανακάλυπταν ένα κομμάτι, υπήρξε όμως και απογοήτευση διότι ένα απο τα τέσσερα δεν καταφέραμε να το βρούμε, εκτός από ένα μικρό κομμάτι του. Σκεφτήκαμε, λοιπόν, ότι αφου είχε μεσολαβήσει μεγάλο διάστημα υπήρχε περίπτωση κάποια κομμάτια να έχουν μεταφερθεί από τη βροχή ή τον αέρα σε άλλα σημεία, οπότε ήταν πολύ δύσκολο να τα βρούμε. Τα κομμάτια που συλλέξαμε φυσικά και δε θα πάνε χαμένα, την επόμενη σχολική χρονιά, ως “συντηρητές αρχαιοτήτων” αυτή τη φορά θα τα καθαρίσουμε και θα προσπαθήσουμε να τα ενώσουμε.

Οι μαθητές της Ε΄τάξης κάνουν ανασκαφή στον κήπο του σχολείου!!!